Zůstat či odejít? Jaké faktory zvažovat při protinabídce od současného zaměstnavatele.


Cítíte se ve svém aktuálním zaměstnání dlouhodobě nespokojení nebo nedocenění. Dokonce jste našli v sobě odvahu a o tyto pocity jste se podělili se svým přímým nadřízeným. Avšak k žádné změně nedochází?
Je naprosto jasné, že v této situaci člověk nemůže být dlouhodobě šťastný a spokojený. Každý z nás se chce rozvíjet a získávat nové zkušenosti. Je tedy logické, že proaktivně začne hledat tyto výzvy jinde, u potenciálně nového zaměstnavatele.
Podle mých profesních zkušeností se teprve s oficiální informací o odchodu ze společnosti kolečka vyjednávání na straně současného zaměstnavatele opravdu roztočí. Uvědomuje si, že může přijít o velmi kvalitní potenciál a jakékoliv náhradní řešení pro něj znamená vyšší náklady a nedosažení již nastavených cílů.
Častým řešením zaměstnavatele je protinabídka (tj. nabídka od současného zaměstnavatele konkurující nabídce od potenciálně nového zaměstnavatele). Vše, co vám doposud nebylo nabídnuté, je reálné a možné. Je už na vás, jak se v této situaci zachováte.
Připravila jsem pro vás souhrn otázek, které je důležité si při rozhodování zodpovědět:
- Proč je možné najít řešení vaší nespokojenosti až po předání výpovědi? Pravidelně jste probírali téma, které je pro vás podstatné, například: možnost kariérního postupu, navýšení mzdy, možnost dalšího vzdělávání a osobního rozvoje, změnu komunikace, pracovní atmosféru v týmu, podílení se na zajímavých projektech.
I přes tyto diskuze jste se se svým nadřízeným setkávali jen se sliby, které nebyly zrealizované nebo s okamžitě negativním postojem k jejich realizaci. Proč je nyní situace jiná, co se změnilo?
- Učiní vás dlouhodobě šťastným navýšení platu? Zmizí tak veškerá negativa, která byla doposud zřejmá?
- Je vaší dlouhodobou motivací a karierním cílem lukrativnější název pozice? Nebo je důležitý i obsah a další možnosti?
- Co vám může dlouhodobě aktuální zaměstnavatel nabídnout?
- Jak vnímáte společnost, která vás dokáže ocenit až ve chvíli, kdy chcete odejít?
- Komunikace konečně začala fungovat, ale bude na této úrovni pokračovat i nadále?
- Nikdy nezapomínejte na work-life balance. Budete mít dostatek času na rodinu, přátele a osobní zájmy?
Vždy je nutné zamyslet se nad aktuálními možnostmi komplexně. Nenechat se okouzlit vyšším platovým ohodnocením, novou pozicí a všechny ostatní faktory, které vás inspirovaly ke kariérní změně v jiné společnosti, odsunout do pozadí.
Nezapomeňte se zamyslet nad situací, která se může stát realitou, když protinabídku přijmete:
- Je narušena důvěra na obou stranách – na straně vaší i na straně zaměstnavatele. Což může do budoucna ovlivnit možnost dalšího kariérního rozvoje, budoucí nastavení odměn, otevřenost v komunikaci.
- Změní se chování vašich kolegů, vaše postavení v týmu.
- Jedná se pouze o krátkodobé řešení vašeho zaměstnavatele – je možné, že zahájil hledání vašeho nástupce, který bude více loajální.
- Působíte neprofesionálně ve společnosti, kde nejprve pracovní nabídku akceptujete a v průběhu před dohodnutým nástupem své rozhodnutí měníte. Počítejte s tím, že v dané společnosti tak můžete snížit své budoucí šance.
Velmi zajímavé údaje vycházejí ze statistických průzkumů. A sice, 80 – 90 % lidí, kteří přijali protinabídku, se rozhodnou ze společnosti za 6 – 12 měsíců odejít nebo dostanou výpověď.
Co vždy doporučuji svým kandidátům, kteří čelí protinabídce? Sepište si pro a proti obou pracovních nabídek. Prodiskutujte je nejlépe s nezávislou osobou, rodinou nebo přáteli. Buďte upřímní sami sobě, jaké hodnoty jsou pro vás opravdu důležité. Nikdy nezapomínejte na impuls, který vás rozpohyboval k hledání profesní spokojenosti.
Autor: Lenka Srchová, Division Manager S&you CZ&SK